Piece wolnostojące znane jako tzw. kozy, które są niezwykle urokliwe, zdobywają coraz więcej zwolenników. Szeroka oferta piecy pozwala na dowolną aranżację wnętrza. Palenisko pieca jest szczelnie zamknięte a ich obudowa wykonana jest z materiałów dekoracyjnych jak również akumulujących ciepło. Dzięki efektownym obudowom piece są nie tylko urządzeniem grzewczym ale doskonale potrafią pełnić rolę atrakcyjnego dodatku we wnętrzu.

Kozy inaczej piece wolnostojące cechuje wiele zalet. Są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą patrzeć na ogień, a nie mają np. wystarczającego miejsca w swoim mieszkaniu aby zbudować kominek. Piece wolnostojące są dosyć lekkie wizualnie a ich cena jest stosunkowo niska w porównaniu do cen kominków. Piece wolnostojące mogą ogrzewać powierzchnie nawet do 100 m².  Piece występują w dużej gamie modeli i wzorów - piece o tradycyjnym wyglądzie oraz w nowoczesnym stylu, wykonane ze stali jak też z okładziną kamienną lub kaflową. Na wielu z nich można ugotować zupę a w niektórych również piec. Ich sprawność energetyczna jest porównywalna do sprawności wkładów kominkowych. Są łatwe do montażu i proste w demontażu - w przypadku takiej konieczności. Rodzaj opału, tak jak w kominkach tradycyjnych, powinien być dobrej jakości. Może to być drewno lub brykiet albo pellet.

 

Słysząc „koza grzewcza” zazwyczaj kojarzymy ją z niewielkim piecykiem na nóżkach i domem naszych dziadków. Zazwyczaj były to urządzenia o mało wyszukanej stylistyce i małej sprawności oraz o niewielkiej mocy. Obecnie produkowane piece wolnostojące są nie tylko estetycznie wykonane ale również bardzo ekonomiczne. Są urządzeniami o wysokiej sprawności z dużym widokiem ognia. Dają nie tylko ciepło, ale również wrażenie przytulności. Piec wolnostojący we wnętrzu stwarza niezapomniany klimat.

Kształt pieca może być dosyć dowolny. Piece bywają okrągłe, w kształcie prostopadłościanu z przeszkleniem z przodu lub z kilku stron. Firmy produkujące piece oferują modele wyglądające nowocześnie wyposażone w pojemne przegrody na opał jak też o tradycyjnym wyglądzie z fajerkami, na których można postawić garnek lub piekarnikiem. Rozwiązanie typu piec z fajerkami lub piekarnikiem jest szczególnie polecane do domków letniskowych.