W kominku niekoniecznie musi się palić, aby zwracał na siebie uwagę swoim wyglądem. Ważne aby był dostosowany do wnętrza, w którym się znajdzie – niezależni, czy będzie to niewielkich rozmiarów piecyk kominkowy, czy też okazały piec kaflowy. Kominek często swoim stylem narzuca charakter całemu wnętrzu.

Kominek często daje naoczne świadectwo naszego złego lub dobrego gustu. W przypadku kiedy swój wybór powierzymy fachowcom nie znaczy to, iż nie powinniśmy zastanowić się jak będzie wyglądało nasze ulubione miejsce w domu.

Dobrze jest przemyśleć gdzie będzie stał nasz kominek. I jak ma wyglądać. Jakie paleniska nam się podobają i czy są jakieś ograniczenia miejsca, aby wykonać nasz wymarzony kominek. Wybranie odpowiedniego stylu oraz rodzaju paleniska, piecyk wolnostojący czy kominek to kwestia kluczowa.

Gdzie ma stać kominek musimy zdecydować na etapie projektowania budynku. Powinno to być miejsce, z którego kominek będzie dobrze zauważalny, aby cieszyć ciepłem i wizją ognia.

   

Warto też się zastanowić z czego zostanie wykonana obudowa naszego kominka. Ta wykonana z cegły nada mu styl rustykalny. Obudowa wykonana ze stali czy szkła sprawi, że wnętrze będzie miało bardzo nowoczesny styl.

Wybór wolnostojącego pieca spowoduje, że możemy nim ogrzewać pomieszczenie, w którym będzie stał. Ewentualnie ogrzeje pomieszczenia sąsiadujące.

Jest zasada, która mówi, że pomiędzy kominkiem a osobami siedzącymi przed nim nie powinno być ciągu komunikacyjnego. Nie tylko wtedy tracimy intymność bliskości ognia, ale jest to również bardzo niekomfortowe.

Podobają nam się kominki w rogu pomieszczenia, nie ma problemu, aby go tam umieścić. Nic też nie zmusza nas, aby nie postawić kominka w centralnym punkcie na ścianie. W tym wypadku po obu jego stronach aranżujemy szafeczki, lustra, półeczki. Zastosowanie symetrii spowoduje wrażenie harmonii i ładu. Po wykonaniu kominka, jeśli wyda on nam się zbyt duży, różne dodatki typu meble mogą to skorygować.

Palenisko kominka może mieć różny kształt, wielkość i różny sposób otwierania – na jedną, dwie lub trzy strony. Mogą zostać umieszczone na poziomie podłogi, być cofnięte w głąb ściany lub podniesione do góry. Proporcje pomieszczenia ulegną zmianie jeśli kominek będzie na wysokości stoliczka do kawy – wtedy pokój wyda się niższy. Stworzymy też w tej sytuacji miejsce pod kominkiem np. na drewno.