Serce kominka - palenisko.

 

  • Zamknięta komora spalania – palenisko zasłonięte jest żaroodporną szybą (wkład kominkowy). Powietrze nagrzewa się, przepływając wokół wkładu. Mamy też duże możliwości regulacji sposobu spalania. Kominek zasysa zimne powietrze z pod wkładu kominkowego i ogrzanie (opływając wkład) oddaje je do pomieszczenia przez kratki umieszczone w zabudowie bądź też przez anemostat umieszczone pod sufitem. Pozwala to na ogrzanie pokoju z kominkiem i sąsiednich pomieszczeń. System stosowany do rozprowadzenia ogrzanego powietrza po domu nazywa się systemem DGP. Sprawność cieplna takich kominków wynosi do 80 proc.
  • Otwarte komory buduje się wtedy, kiedy zależy nam na bezpośrednim kontakcie z żywym ogniem a kwestia wydajności cieplnej ma małe znaczenie. Otwarte palenisko powoduje, że wraz z dymem do komina zasysane jest ogrzane powietrze. Sprawność cieplna takiego kominka nie przekracza 30 procent. Kominek nie ma mozliwości regulacji mocy cieplnej.

 

Wykonanie kominka z wkładem kominkowym to nie tylko ozdoba wnętrza, ale zakup urządzenia grzewczego o dużej wydajności, zapewniającej bezpieczeństwo oraz ograniczający nasze koszty ogrzewania.

Wkład kominkowy wykonany ze stali zapewnia szczelność i szybkie nagrzewanie pomieszczenia. Wkład wykonany z żeliwa jest niestety mniej trwały. Żeliwo często rozszczelnia się a płyty żeliwne pękają.

Produkowane obecnie wkłady mają korpus paleniska wykonany ze stali a wnętrze paleniska wyłożone jest płytami szamotowymi. Szamot ma właściwości akumulacyjne toteż palenisko długo po wygaszeniu oddaje ciepło.

W kwestiach bezpieczeństwa, otwarty kominek jest mniej bezpieczny od zamkniętego paleniska. Jednak zwolenników tego typu palenisk jest wciąż wielu. Wiele osób zastanawia się nad samodzielnym wykonaniem kominka. Wielu myśli, że to nic trudnego. Jednak rzeczywistość jest inna. Wykonanie kominka otwartego, który jest bezpieczny i nie dymi wymaga specjalistycznej wiedzy.

Rodzaj kominka i jego usytuowanie najlepiej wybrać na etapie planowania domu. Warto też pomyśleć o jego wyglądzie czyli elementach dekoracyjnych.

Wybierając kominek z paleniskiem otwartym należy zadbać o bezpieczeństwo jego użytkowania. Przed paleniskiem podłoga powinna być zabezpieczona materiałem niepalnym na odległości co najmniej 50 cm przed paleniskiem materiałami . Przed otworem paleniska można połozyć na podłodze specjalną szybę lub płytę kamienną. Ewentualnie przed paleniskiem możemy ustawić parawan wykonany z materiału odpornego na temperatury czyli ze stali lub szkła. Różne łatwopalne przedmioty jak np. Meble powinny stać nie bliżej niż 80 cm.

Jaka będzie jakość kominka decyduje o tym palenisko, które zostanie zamontowane w kominku. Powinno zostać wykonane z pełnej cegły i wyłozone od środka cegłą szamotową. Dzieki temu powstaną własciwe warstwy izolacyjna i konstrukcyjna paleniska. Własciwy wymiarowanie i

W kominkach otwartych prawidłowe dobranie wymiarów i kształtu paleniska jest szczególnie ważne. Duże znaczenie ma również na jakiej wysokości umieścimy płytę paleniska. Im umieścimy niżej tym lepiej dla nas, będzie łatwiej czyścić palenisko a powietrze do spalania dzięki temu będzie dostawało się bezpośrednio do paleniska.

Tył paleniska powinien być pochylony tworząc tzw. gardziel z półką. Przy pomocy gardzieli dym dostaje się do komina. Bardzo ważne jest w związku z tym własciwe wykonanie gardzieli aby uchronić pomieszczenie przed zadymianiem przez kominek. Wykonana półka jest elementem, który ma za zadanie gromadzić sadzę i bistr (mazia powstała w procesie łaczenia się pary wodnej z sadzą) jak też chronić palenisko przed zimnym powietrzem z komina.