Dobre spalanie

 

Wybór odpowiedniego kominka to częsty problem, z którym boryka się wiele osób planujących urządzenie swojego domu. Najlepiej wybierać kominki pod względem technicznym. Są one wtedy bezpieczne i dostosowane do wymagań użytkowych. Kolejnym kryterium to wygląd. Kominek będzie stałym elementem wnętrza, które powinien zdobić. 

Najważniejsze jest, aby wybierać kominki o wysokiej jakości technicznej. W kominku ważne też jest paliwo. Jego jakość. Drewno na opał powinno być suche. Właściwy opał to gwarancja właściwego spalania.  Poszczególne rodzaje paliw posiadają różne parametry spalania. Również często stosowanym rodzajem paliwa są brykiety z węgla brunatnego bądź drzewnego. 

Kolejnym ważnym elementem technicznym jest prawidłowa obsługa kominka. Dobry wybór paliwa i odpowiednia ilość dostarczanego powietrza do spalania czyli osiąganie optymalnej  temperatury w palenisku gwarantuje właściwe funkcjonowanie kominka. 

Najczęściej popełniany błąd, powodujący zanieczyszczenie środowiska i niewłaściwe spalanie to zła ilość powietrza do przeprowadzenia prawidłowego procesu spalania oraz złej jakości opał. Planując kominek warto pomyśleć o miejscu na drewno. Szczapy zgromadzone w domu na kilka dni przed paleniem będą bardziej suche i tym samym lepiej się spalały.

W sezonie grzewczym zużywamy ok. 5 do 15 m³ drewna w zależności od wielkości paleniska, wielkości powierzchni do ogrzania i częstotliwości palenia w kominku. Warto więc, przed jego zakupem zastanowić się nad wyborem. Jaki to będzie gatunek drewna, gdzie go kupimy i w jakim miejscu będzie składowane. Warto się zapoznać z wartością opałową poszczególnych gatunków drewna. Poza tym każde drewno ma inny zapach i daje subtelnie inny kolor płomieni.

Do spalania w kominku najlepiej nadaje się drewno liściaste. Zastosowanie drewna iglastego brudzi komin i wpływa na większe zanieczyszczenie szyby wkładu. Drewno iglaste ma dużą zawartość żywicy, która powoduje tworzenie się dużej ilości dymu zanieczyszczając powietrze. Używając do palenia w kominku drewna liściastego pozbywamy się tych wad.

Drewno liściaste zawiera niewielką ilość żywic, spala się dobrze i nie powinno tworzyć dużej ilości dymu. Stosowanie drewna liściastego gwarantuje większą czystość szyby kominka, wkładu kominkowego i powietrza. Wybierając drewno o wysokiej twardości zapewniamy sobie większą ilość ciepła ze względu na jego wyższą kaloryczność.