Jaki typ obudowy

Wygląd wkładu i jego wielkość mają znaczenie, ale nie tylko. Głównym elementem kominka jest też jego obudowa. Znaczenie ma jaki będzie rodzaj obudowy. Czy ma to być obudowa izolacyjna (zimna) czy taka, która będzie akumulowała ciepło. Jakie są różnice pomiędzy nimi?

Producenci wkładów kominkowych oraz firmy produkujące materiały ogniotrwałe zastępują dotychczas stosowane materiały innymi o zdecydowanie lepszej jakości. Materiały te spełniają najwyższe standardy związane z dbałością o środowisko naturalne jak też muszą być bezpieczne dla użytkownika.

Znaczącą rolę ma tutaj obudowa kominka. To ona decyduje jak ciepło będzie emitowane z paleniska. Czy po wygaszeniu kominek będzie ciepły oddając ogrzane powietrze do pomieszczenia czy też będzie ogrzewał otoczenie tylko w czasie palenia w kominku. Materiały, z których zostanie zrobiona zabudowa różnią się pomiędzy sobą dlatego warto zapoznać się z ich właściwościami.

W domach gdzie są małe dzieci i w niewielkich pomieszczeniach lepiej sprawdzą się kominki z obudową izolacyjną. Wysokotemperaturowe materiały izolacyjne są produktami wyróżniającymi się małą przewodnością termiczną i znikomą akumulacją ciepła. Zastosowanie takich materiałów do wykonania obudowy kominka czyli zastosowanie go pomiędzy wkładem a ścianą spowoduje uzyskanie tzw. zimnej obudowy kominka. Celem takiego wykonania jest zminimalizowanie przepływu ciepła. Nowoczesne płyty do wykonywania obudowy „zimnej” zastępują użycie płyt kartonowo – gipsowych i stelaży oraz wełny. Ich najistotniejsza zaletą jest lekkość i bardzo wysoka wytrzymałość na wysokie temperatury.

Akumulacyjne kominki to dobry wybór do dużych wnętrz, które chcielibyśmy ogrzewać przede wszystkim przy pomocy kominka. Należy jednak przeanalizować warunki danego wnętrza, aby wybrać optymalny typ obudowy. Użycie dobrej jakości materiałów akumulacyjnych zdecydowanie poprawia wydajność kominka. Ciepłe powietrze oddawane jest nie tylko przez szybę wkładu kominkowego, ale przez całą obudowę. Zaprojektowanie i wykonanie takiego kominka jest bardziej skomplikowane. Potrzebujemy też zazwyczaj więcej miejsca na jego ustawienie. Dobrze gdy szyba kominka, w tym przypadku, będzie jak najmniejsza. Nie jest to więc obudowa dla osób lubiących podziwiać duże widowisko ognia.

W każdym przypadku warto poradzić się specjalisty. Częstym błędem popełnianym przez inwestorów jest nieprzywiązywanie wagi do jakości. Kominek jest urządzeniem grzewczym i dlatego dobra jakość zastosowanych materiałów i wybór odpowiedniej zabudowy gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i właściwe dobranie jej typu do oczekiwań grzewczych.