Kominki zasilane gazem nie są kłopotliwe w obsłudze w porównaniu do kominków zasilanych drewnem. Zapłon oraz regulacja odbywa się za pośrednictwem pilota. Nie musimy także dokładać drewna ani wynosić popiołu. Kominek zasilany gazem jest podłączony do komina przewodami spalinowymi dwuściennymi inaczej zwanymi rurami typu „turbo”. Pomieszczenie, w którym zamierzamy zainstalować kominek musi mieć kubaturę przynajmniej 8 m³. Kominki gazowe mogą posiadać przeszklenie płaskie, narożne, panoramiczne bądź też tunelowe czyli mieć szybę po obu stronach wkładu. Wkłady kominkowe mogą być zasilane gazem ziemnym bądź gazem z butli.

jeżeli kominek jest zasilany gazem ziemnym, wtedy kratka wentylacyjne powinna być umieszczona tuż pod samym sufitem. Odwrotnie w przypadku kominków zasilanych LPG - mieszanina propam-butan jest cięższa od powietrza i dlatego kratka wentylacyjna musi być umieszczona tuż przy podłodze. Kominek gazowy zapewnia dużo wyższe bezpieczeństwo, niż tradycyjny kominek na drewno lub biokominek. Palenisko jest na stałe oddzielone od pomieszczenia szybą a proces spalania jest pod kontrolą zautomatyzowanego sterownika.

 

Kominek gazowy składa się z kilku podstawowych elementów:

  • obudowy – najczęściej wykonanej z grubej blachy stalowej;
  • palnika gazowego, którego konstrukcja przewiduje spalania gazu ziemnego lub płynnego jak również użycie określonego typu wyłożenia paleniska;
  • sterowania;
  • elementów dekoracyjnych paleniska (polana, szyszki lub kawałki węgla).

 

Palnik w kominkach zasilanych gazem ma specjalną konstrukcję, dzięki której płomienie wyglądają bardzo podobnie jak w palenisku kominka zasilanego drewnem. Imitujące opał ceramiczne elementy są wykonane tak, aby jak najbardziej przypominały prawdziwe. Aby płomień w kominku gazowym wyglądał naturalnie bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ceramicznych elementów w palenisku. Dodatkowym plusem ceramicznych polan jest to, że żarzą się jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu palnika.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi kominek gazowy powinien być podłączony do sprawnie działającego komina. W przypadku urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania możliwe jest również odprowadzenie spalin i pobieranie powietrza przez ścianę zewnętrzną. Przewód powietrzno-spalinowy biegnie wtedy poziomo za ścianę zewnętrzną budynku i jest zakończony terminalem poziomym. Kominki gazowe to idealne rozwiązanie, gdy chcemy cieszyć się widokiem żywego ognia i jednocześnie uniknąć wszystkich niedogodności związanych z użytkowaniem kominka opalanego drewnem.