Na rynku dostępne są wkłady kominkowe opalane drewnem z zamkniętą komorą spalania powietrzne (ogrzewające powietrze) oraz wkłady z płaszczem wodnym (ogrzewające wodę). Który rodzaj ogrzewania jest dla nas najlepszy musimy zdecydować sami. Wybór wkładów powietrznych jest bardzo szeroki. Paleniska takich wkładów mają bardzo różnorodne kształty, wielkości i parametry. Przed kupnem powinniśmy wiedzieć jakiego wkładu szukamy. Czy zależy nam najbardziej na wyglądzie, na najlepszych parametrach technicznych wkładu czy też oczekujemy doskonałego połączenia obu tych wytycznych. To w znacznym stopniu kształtuje cenę. . Kolejny parametr wpływający na cenę to wielkość i kształt paleniska. Moc wkładu podawana przez producentów to orientacyjna moc, którą w czasie użytkowania kształtujemy ilością i jakością załadowanego drewna oraz sposobem spalania.

Wkłady z płaszczem wodnym – tu stoimy przed trochę innym wyborem. Najważniejszym parametrem jest moc płaszcza wodnego. To ona powinna kierować naszym wyborem. Kształt paleniska i jego wielkość jest przypisana do określonej mocy płaszcza wodnego. Wkłady z płaszczem wodnym są dobrym wyborem dla osób, które potrzebują ogrzać duże powierzchnie i są zdecydowane na palenie we wkładzie w trybie ciągłym.

  

Innym typem są wkłady kominkowe opalane gazem. Kominek opalany drewnem potrzebuje naszego czasu – gromadzenia drewna, kontroli spalania a później sprzątania popiołu i mycia szyby. Kominek gazowy jest wygodny. Aby go uruchomić nie potrzebujemy się przygotowywać. W czasie użytkowania nie musimy troszczyć się o opał a po wygaszeniu o sprzątanie. Kominek gazowy nie musi być podłączony do tradycyjnego komina. Kominki Gazowe to najbezpieczniejszy rodzaj wkładu. Są wyposażone w zawór odcinający gaz w przypadku braku płomienia a palenisko na trwałe zamknięte za szybą nie stwarza obawy o wypadające rozżarzone polana. Oferta Kominków gazowych na naszym rynku jest dość szeroka toteż warto się z nią zapoznać.